Primul an ca Parohie

Primul an ca parohie tocmai s-a inchiat  si am dorit sa va reamintim ce s-a intamplat in parohia noatra in acest an.

Din septembrie 2014, am inceput sa slujim Sfanta Liturghie in fiecare duminica, ceea ce a adus un program consistent si regulat care s-a manifestat prin cresterea numarului celor care ne frecventeaza regulat parohia la fiecare Sfanta Liturghie.

In prima duminica din septembrie 2014, a avut loc prima Adunare Parohiala Generala, in  care s-a votat Consiliul Parohial si s-a propus planul pentru anul care va veni. In fiecare an, in prima duminica din septembrie va avea loc Adunarea Parohiala.

Au fost alesi ca si consilieri: D-l Dinu Iuga, D-na Arina Lungu, D-l Vasile Sima si D-l George Negrea. In Adunarea Parohiala din septembrie 2015, au fost alesi in consiliul parohial D-l Marin Alexe si D-l Stefan Bogdan Topala.

In 26 decembrie 2014, cu ocazia vizitei pastorale efectuate de Prea Sfintitul Parinte Episcop Ignatie Muresanul, cu binecuvantarea Inalt Prea Sfintitului Parinte Mitropolit Iosif, a fost hirotesit in treapta de ipodiacon D-l Vasile Sima. D-l Vasile Sima, a fost propus in aceasta treapta pentru meritele deosebite pe care le-a avut in infrumusetarea parohiei cu catapeteasma mobila pe care a construit-o, dar si pentru exemplul de ravna pe care il are alaturi de familia sa.

Tot in aceasta perioada in parohia noastra a venit Familia Topala, ceea ce a avut un impact in organizarea mai buna a stranei Parohiei alaturi de femeile pe care ne bazam inainte, D-l Stefan Bogdan fiind absolvent de Teologie Pastorala, la Universitatea din Iasi.

Alaturi de consilieri, am reusit sa ne costituim in Small Charity, avand o constitutie care ne-a ajutat sa ne deschidem contul bancar al Parohiei.

Vineri 3 aprilie 2015, s-a savarsit pentru prima data in parohia noastra Taina Sfantului Maslu. Au fost prezenti: Parintele Florin Sinionca de la Parohia din Northampton, Parintele Diacon Cosmin Vasilica Savu de la Parohia din Birmingham, Parintele paroh Cornel Grecu, cat si ipodiaconii Vasile Sima si Corneliu Baciu. De asemenea, prezenta a fost una deosebita.

Sarbatoarea Invierii Domnului din 2015, a fost una deosebita cu o prezenta foarte numeroasa, in jur de 400 de oameni, in momentul Primirii Sfintei Lumini. De asemenea, pentru al doilea an s-au savarsit toate slujbele din perioada pascala.

Anul acesta am reusit de asemenea sa savarsim Sfanta Liturghie in toate cele patru sambete cand a fost pomenirea de obste a celor adormiti.

Din septembrie 2014, scoala parohiala pentru copii a fost sustendata, fiind inlocuita cu cateheza copiilor, de dupa predica. Speram ca in septembrie 2015, cand ne propunem reluarea scolii parohiale pentru copii, sa reusim sa oferim mai multa cateheza pentru cei care sunt viitorul parohiei noastre si anume, copiii.

Sambata 11 si duminica 12 iulie 2015, cu ocazia sarbatoririi hramului parohiei noastre, am avut iarasi bucuria si binecuvantarea sa-l avem in mijlocul nostru, pentru al treilea an consecutiv, pe Prea Sfintitul Episcop Ignatie Muresanul, din Incredintarea Inalt Prea Sfintitului Parinte Mitropolit Iosif. Este al doilea hram pe care-l sarbatorim ca parohie, dar si o perioada de bilant dupa un an de existenta ca parohie.

Sambata 11 iulie 2015 s-a savarsit, Taina Sfantului Maslu. Prezenti au fost: Prea Sfintitul Parinte Episcop Ignatie Muresanul, Parintele Ciprian Mihail Badin de la Parohia din Preston, Parintele Cristian Mihail Preda (care isi face o perioada de practica in parohia noastra inainte de a pleca in America, la parohia pentru care a fost hirotonit), Parintele Diacon Cosmin Vasilica Savu de la Parohia din Birmingham, Parintele paroh Cornel Grecu si Ipodiaconii Vasile Sima si Corneliu Baciu.

Duminica 12 iulie 2015, cu ocazia zilei Sfintei Veronica, ocrotitoarea Parohiei noastre, am avut Sfanta Liturghie Arhiereasca. Au fost prezenti: Prea Sfintitul Parinte Episcop Ignatie, Parintele Cristian Mihail Preda, Parintele Diacon Nicolae Stefan Palade de la Parohia din Birmingham, Parintele paroh Cornel Grecu, ipodiaconii Vasile Sima si Corneliu Baciu si copilul Andrei Ioan Teodor Alexe care ne-a jutat la altar, asa cum a facut-o intregul an. Am avut onoarea sa-l avem prezent pentru prima data in parohia noastra pe Domnul Primar al orasului Coventry Lord Mayor Michael Hammon, care  a fost insotit de sotia sa. Primirea si insotirea d-lui primar pe perioada petrecerii in parohia noastra, i-a revenit D-lui profesor Marian Alexe.

Tuturor va multumi pentru contributia dumneavoastra la devenirea si cresterea parohiei noastre in aceasta perioada. Dumnezeu sa va rasplateasca tuturor nevoirile dumneavoastra!

Parintele Cornel Grecu

Adresa:                                                                                                                          Contact:

Parohia Ortodoxa Romana 'Sfanta Veronica' din Coventry                           Preot paroh Cornel Grecu

Saint Anne and All Saints Church

Strathmore Avenue/Acacia Avenue                                                                          Mobil: 07942462238

Coventry                                                                                                                         Email: eu_greco@yahoo.com

CV1 2AN                                                                                                                          Maillist: parohiacoventry@yahoogroups.co.uk

Warwickshire                                                                                                                  coventry@mitropolia.eu

www.parohiacoventry.co.uk

Facebook: Parohia Ortodoxa Romana 'Sfanta Veronica', Coventry

© 2024 by Romanian Orthodox Parish 'Saint Veronica' Coventry, United Kingdom. Proudly created with Wix.com

• facebook-square